Buradasınız: Giriş Uygulayın Eğitimler

Eğitimler

Ödül Programı’na yeni mi başlıyorsunuz yoksa programa yeni Ödül Liderleri,  Supervisorlar (Gözetmen) mı dahil ediyorsunuz ? Eğitimlere katılıp Ödül Lideri/ Supervisor sertifikası alarak, Ödül Merkezi'nde programın nasıl koordine edileceğini öğrenebilirsiniz veya Supervisor olabilirsiniz.

Ödül Lideri Eğitimi’nin hedefleri şunlardır:

  • Programın temel yapısını tanıtmak, amaçları, rolleri ve ilkeleri açıklamak.
  • Ödül Liderleri’ne, programda öğrenciyi nasıl eşlik edeceklerini göstermek
  • Ödül Yönetimi ile ilgili temel bilgileri almak (programın kaydı, düzenli etkinlikler, Ulusal Ofis ile iletişim)

Supervisor ( Gözetmen) Eğitimi’nin hedefleri şunlardır:

  • Eğitim katılımcılarının Supervisor (Gözetmen) olmaları için temel bilgi ve becerileri açıklamak.
  • Eğitime katılanlar, Macera ve Keşif Yolculuğu risklerini ve önleme görevlerinin daha iyi anlaşılması için temel bilgileri alacaklardır.
  • Katılımcılar Macera ve Keşif Yolculuğu’na dair geniş bir perspektif sahibi olup standartları ve gereklilikleri anlayacaklardır.

Eğitimden sonra, Ödül Liderleri ve Supervisorlar  uluslararası kabul görmüş bir sertifika sahibi olup katılımcılara  liderlik edebileceklerdir.

Ödül Lideri Eğitimi'ne katılan kişilerden birinin Ödül Koordinatörü görevini üstlenmesi zorunludur. Ödül Koordinatörü, Ulusal Ofis ile Ödül Merkezi arasında bağlantıyı sağlayan yetişkin kişidir. Koordinatör'ün görevleri arasında, Ödül Programı'nı Ödül Birimi'nde uygulamaya geçirmek, yürütülmesini sağlamak, Ödül Liderleri'ni desteklemek, Ödül Grupları'nı gözlemlemek ve yönlendirmek ile Ödül’ün onayı için Ödül Otoritesi'ne 'Record Book’larını (Kayıt Defterlerini) ulaştırmak bulunur.

Sadece en az iki Ödül Lideri ve 1 Supervisor belirleyip eğitimlerini tamamlamış Ödül Merkezleri Program’a başlayabilir.  Ödül Lideri Eğitimi 2 gün sürer. Supervisor Eğitimi 3 gün sürer. Eğitimler için ücret, Ödül Merkezi tarafından ödenebilir.

Ödül Koordinatörü, Ödül Lideri ve Supervisor eğitimleri şahıslara verilir, bu nedenle okul / kuruluş içinde devredilemez. Ödül Lideri ya da Supervisor kurumdan ayrılırsa, yeni personel veya diğer gönüllüleri görevlendirmek okulun/ kurumun sorumluluğundadır. Ödül Lideri ya da Supervisor sertifikaları geçerliliğini korur.

Eğitime katılım, Ödül'ün okulunuzda başarılı bir şekilde başlaması için bir ön koşuldur.