BURADASINIZ:   ANA SAYFA   >   ÖDÜL HAKKINDA   >   Ödül TarihçesiTanıtım Videomuz

ÖDÜL TARİHÇESİÖdül Programı'nın tarihçesi 50 yıl öncesine; İngiltere'de 1936 yılında, Kurt Hahn (Dr. Kurt Matthias Robert Martin Hahn 1886 – 1974) tarafından kurulan Gordonstoun Okulunun eğitim felsefesine uzanmaktadır. O yıllarda, savaş sonrası erkeklerin okuldan ayrılma yaşı (15) ve askere alınma yaşı (18) arasındaki 3 yıllık boşluk, onların gelişim süreci ve bu süreci nasıl değerlendirecekleri ile ilgili endişeye yol açıyordu.

Kurt Hahn’ın eğitim felsefesi, gençlerin eğitimlerinde en az akademik çalışmalar kadar, sosyal, okul dışı akademik olmayan faaliyetlerin de bilinçli olarak göz önünde bulundurulmasını ve gençlerin ilgi duydukları alanlara yönlendirilmesini ön görmekteydi. Bu temelden yola çıkılarak Ödül Programı Alman eğitimcinin tasarladığı ve öngördüğü eğitim felsefesi üzerine tasarlanmıştır.

Kurt Hahn aynı zamanda Outward Bound Programı’nın, Türkiye’de bazı okullarca da uygulanan Uluslararası Bakalorya (International Baccalaureate) Uluslararası Bakalorya Diploma Programı’nın ve dünyadaki ilk uluslararası müfredat programını uygulayan okul olan Atlantic College’ın da kurucusudur.

1937’de Kurt Hahn ve 150 öğrencisi gençlerin fiziksel yeteneklerini geliştirecek üç aşamalı bir proje yarattı. Bu aktiviteleri tamamlayanlara Moray Badge Ödülü'nün verilmesine karar verildi. Böylece, Moray Badge programı da Hahn’ın eğitim prensipleri ile yaşar hale geldi.

1954’te Gortunstoun ‘dan ilk öğrencilerinden Edinburgh Dükü Prens Philip’e proje ile ilgili amaclarını açtı. Prens Philip hemfikirdi ancak Sir Kurt Hahn’ın da içinde yer alacağı bir komite tarafından şekillendirilmesini istedi. Birlikte programı şekillendirdiler ve program 'Duke of Edinburgh’s Award' adını aldı.

Böylece, Ödül Programı ilk olarak 1956 yılında Birleşik Krallık’ta ‘The Duke of Edinburgh’s Award’ adı ile uygulanmaya başladı. İlk yıllarda Programın uygulanmasında pilot grup 14 – 18 yaş arasındaki erkeklerdi.

  • 1958’de ilk Altın ödül verildi. Aynı yıl program için Pilot Proje kızlar oldu.
  • 1959’da kızlar da Programa resmi olarak dahil edildi.
  • 1980’de yaş aralığı 14 – 25 yaş olarak genişletildi.
  • 1970li yılların başında Program 31 ülkede ulusal bazda uygulanmaktaydı. 1989’da bu sayı 48’e yükseltildi.
  • Mayıs 1988’de Ödül Programının bugünkü merkezi olan “International Award Association“ kuruldu.

Uygulanmaya başlandığı 1956 yılından bu güne kadar 140’u aşkın ülke The Duke of Edinburgh's International Award Programını gençlerin eğitiminin bir parçası haline getirdi ve tüm dünyada 8.000.000’u (sekiz milyon) aşkın genç Ödül Programına başlamıştır. Programa her yıl ortalama 845.000 genç katılmaktadır.

Uluslararası Ödül Birliği'nin Web Sitesi:

http://www.intaward.org

 Bölgelere göre Ödül Programının uygulandığı ülkeler: