BURADASINIZ:   ANA SAYFA   >   ÖDÜL HAKKINDA   >   TanımlarTanıtım Videomuz

Tanımlar“Alt-Lisans Sözleşmesi” Ulusal Ödül Otoritesi ya da Operatör Otorite ve Ödül Birimi arasında imzalanan, DoEIA kısıtlı koşullara göre yürütme yetkisini ve mevcut sözleşmeye göre İsim, Logo ve Materyallerin lisansını sağlayan sözleşmedir.

“Danışman’’; Ödül Lideri ya da katılımcı tarafından belirlenen, Ödül Katılımcısının Ödül Programındaki Bölümlerinde seçmiş olduğu faaliyetlerini denetleyen, Faaliyet Takip çizelgeleri uygulama süresince ve program bittirdikten sonra Record Book’unu imzalayan gönüllü yetişkin kişidir.

“DoEIA”; The Duke of Edinburgh’s International Award (Edinburgh Dükü Uluslararası Ödülü)

“DoEIA Vakfı’’;  (Uluslararası Ödül Vakfı) Ulusal Ödül Otoriteleriyle Lisans Sözleşmesi imzalayan ve yasal olarak Ödül Programını Uluslararası düzeyde yürütmekle yükümlü kuruluştur.

“Lisans Sözleşmesi”; DoEIA Vakfı ve Ulusal Ödül Otoritesi arasında imzalanan, DoEIA Programını uygulayıcı ülkelerde Uluslararası Lisans Standartları doğrultusunda yürütme yetkisinin ve mevcut sözleşmeye göre İsim, Logo ve Materyallerin lisansını sağlayan sözleşmedir. Uygulamaya ilişkin bilgiler Ek formlarda yer almaktadır.

“Macera ve Keşif Instructor (Eğitmen)”; Macera ve Keşif Yolculukları hazırlıkları sırasında Katılımcıları temel eğitim verebilecek olan yetişkindir.

“Macera ve Keşif Assessor (Denetmen)”; Macera ve Keşif asıl yolculukları sırasında Ödül Katılımcıların yolculuklarını Macera ve Keşif Bölümün 20 temel standarda uygun bir şekilde yürütüp yürütmediğini değerlendiren ve bu bölümü başarıyla tamamladıklarına dair Record Book’u imzalayan yetişkindir.

“ Macera ve Keşif Supervisor (Gözetmen)”;  Macera ve Keşif Bölümü için Ödül Katılımcısını hazırlayan; deneme ve asıl yolculukları sırasında Ödül Katılımcılardan oluşan grupların güvenliğinden sorumlu, bir katılımcının ve grubun güvenli bir şekilde yolculuklarını tamamlayabileceğini onaylayan yetişkindir.

“Program Katılımcı (lar) (sı)”; Ödül Programına katılan 14-24 yaş arası gençlerdir.

“Ödül Birimi”; Genelde Ulusal Ödül Otoritesi tarafından, Ödül Programını yürütebilmek için ve Ödül Koordinatörü tarafından yönetilen alt-lisanslanmış bir kurumdur.

“Ödül Koordinatörü”; Ödül Biriminde ücretli ya da gönüllü olarak, Ulusal Ofis ile Ödül Birimi arasında bağlantıyı sağlayan yetişkin kişidir. Koordinatör Ödül Programını Ödül Biriminde uygulamaya geçirmek, yürütülmesini sağlamak, Ödül Liderlerini desteklemek, Ödül Gruplarını gözlemlemek ve yönlendirmek ile Ödül’ün onayı için Ödül Otoritesine Record Book’larını yollamakla yükümlüdür.  

“Ödül Lider(ler)i”; Ödül Grubu içinde iletişim sağlayan kişi olan ve gönüllü olarak çalışan yetişkin kişidir. Ödül Lideri, gençleri Ödül Programına teşvik etmekle ve onlara Ödül Programların başından sonuna kadar ilham vermek, yardım ve destek sağlamakla yükümlüdür. Lider aynı zamanda başka gönüllü bulabilmek, sağlamak ve onları yönetmekten sorumlu olabilir. Lider, Macera ve Keşif Supervisor’ı rolünü de üstlenebilir.

“Ödül Grubu”; Ödül Programını gerçekleştiren bir grup katılımcıdır.

“Ödül Programı”;

Ödül konsepti, kişisel gelişim ile ilgilidir. Gençlere, kişisel keşfi ve gelişimi, kendine güveni, sabrı, kendilerine karşı sorumluluklarını ve toplumsal hizmeti teşvik eden dengeli, rekabete dayalı olmayan gönüllü bir faaliyet programı sunmaktadır. (El Kitabı 2006:10; NAA Rehberi 2007:15)

Ödülün esnekliği, tercihen farklı kültür ve toplumlara kolayca uyum sağlamak ve adapte olmaktır.

Ödülün temel ilkeleri ortaktır; ancak faaliyet ve uygulamalar, modern toplumun değişen talepleri ve gençlerin çeşitli ihtiyaçlarına göre farklılık gösterebilir. Ödül, dünyada gençlerle çalışan kuruluşlar tarafından kullanılan ve tanınan uluslararası bir programdır (El Kitabı 2006:9).

“Ödül’; Ödül Programına göre verilen bir Ödüldür. (Rozet ve Sertifika)

“Ödül Tören(ler)i”; Ödül Programını tamamlamış gençlere Ödül verebilmek için düzenlenen törenlerdir.

“Ulusal Ofis”; The Duke of Edinburgh’s International Award – Türkiye Merkez Ofisi’dir.