BURADASINIZ:   ANA SAYFA   >   ÖDÜL HAKKINDA   >   Programın Bölümleri   >   Toplumsal Uyum ProjesiTanıtım Videomuz

Toplumsal Uyum ProjesiYalnızca Altın Kategoride tamamlanması gereken bu bölüm gençlerin daha önce hiç birlikte olmadıkları kişiler ile yabancı bir ortamda bir amaca yönelik faaliyette bulunarak yaşam becerilerini geliştirmelerini sağlamayı amaçlamaktadır.

Toplumsal Uyum Projesi ödül programına Altın kategoride katılanların tamamlaması gereken bir bölümüdür. Bu bölüm, gençlerin daha önce yaşamadıkları bir ortamda belirli bir amaca yönelik faaliyet göstermelerine yöneliktir. Günlük yaşamlarında karşılaşmadıkları ve tanımadıkları kişilerle bir amaca yönelik çalışma ve birlikte yaşama tecrübesi, gençlerin olgunlaşmalarını ve kendi davranışlarının sorumluluğunu duymalarını sağlayacaktır.

Gerekli Koşullar:

Katılımcıların evlerinden uzakta, arka arkaya beş günden (dört gece) az olmamak kaydıyla bir grup ile birlikte belirli bir amaca yönelik bir faaliyet gerçekleştirmeleri gereklidir. Đçinde bulunacakları grup kendi arkadaşlarından oluşmamalıdır. Gerekli hallerde, Toplumsal Uyum Projesi on iki ay süresince iki hafta sonunda da yapılabilir. Ancak toplam süre dört geceden az olmamalı ve takip edilen faaliyet veya eğitimin konusu aynı olmalıdır. Toplumsal Uyum Projesi Olanakları: Toplumsal Uyum Projeleri kamplar, dersler ve projeler şeklinde yapılır ve genellikle aşağıdaki kategorilerden birine girer:

  • Çevre ve doğal kaynakları koruma merkezleri ile gönüllü çalışmalar.

  • Spor aktivitesi eğitimleri

  • Gençlik kampları

  • Parkların, binaların restore edilmesi gibi toplum projeleri

  • Hastanelerde, bakım evlerinde ve merkezlerde engelliler, kısıtlılar, yaşlılar veya hastalara gönüllü yardım projeleri

Toplumsal Uyum Projesi, katılımcıların ilgi ve deneyimleri doğrultusunda açık ve faydalı bir amaca yönelik olmalıdır. Proje, Çevre ve Doğyı Tanıma Bölümü dışında, Ödülün diğer bölümlerinde yürütülen faaliyetler ile ilişkili olabilir.