BURADASINIZ:   ANA SAYFA   >   ÖDÜL HAKKINDA   >   Türkiye'de Ödül'ün GelişimiTanıtım Videomuz

TÜRKİYE'DE ÖDÜL'ÜN GELİŞİMİTürkiye, Ödül Programı ile 1995 yılında tanışmıştır. Ödül Programının ülkemizdeki ilk uygulayıcıları Türk-İngiliz Dostluk Derneği ve birkaç özel okul olmuştur.

2001 yılında; Ödül Programını gündemine alan Türkiye İnsan Kaynakları Eğitim ve Sağlık Vakfı (TİKAV) ile Türk-İngiliz Dostluk Derneği işbirliği içinde Ödül Programını ulusallaştırma çalışmalarını başlatmıştır.

Mayıs 2002’de; Milli Eğitim Bakanlığı, Ödül Programının Ankara, Aydın, Bursa, Elazığ, Eskişehir, Gaziantep, Kayseri olmak üzere 7 pilot ildeki lise dengi okullarda uygulanmasını resmi yazı ile onaylamıştır.

Eylül 2003’te, Uluslararası Gençlik Ödülü Programını kendi bünyelerinde uygulayan eğitimciler ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri tarafından Gençlik Ödülü Derneği kurulmuş ve program dernek tarafından yürütülmüştür. 2005’te Milli Eğitim Bakanlığı tarafından programın Türkiye’nin her ilinde dernek tarafından tanıtılmasına ve uygulanmasına izni verilmiştir.

Program, 01 Haziran 2013'ten itibaren 'The Duke of Edinburgh's International Award-Türkiye' (Edinburgh Dükü Uluslararası Ödülü) adıyla TİKAV’ın temsili ile ''Ulusal Ödül Komitesi'' tarafından uygulanmaya devam edecektir.

03 Haziran 2013 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı’ndan alınan onay ile Ödül Programının yeni adıyla tüm illerde uygulanmasına izin verilmiştir.